Przygotowanie do wizyty
u reumatologa
Jeżeli cierpisz na dolegliwości stawów lub podejrzewasz u siebie chorobę zapalną stawów, nie zwlekaj z wizytą u lekarza reumatologa. Zatrzymanie postępów choroby lub złagodzenie jej skutków możliwe jest w przypadku szybkiej diagnozy. Dlatego im szybciej skorzystasz z wizyty u specjalisty, tym większa szansa na zatrzymanie szybkiego postępu choroby.
Odpowiednie przygotowanie się do konsultacji reumatologicznej, pozwoli lepiej wykorzystać ten czas i uzyskać ważne informacje.
4
kroki
Krok 1: Wizyta
W czasie wizyty lekarz będzie zadawał pytania dotyczące stanu zdrowia w przeszłości i obecnie tzw. wywiad lekarski oraz przeprowadzi badania lekarskie.
W czasie wizyty lekarz przeprowadzi badanie stawów aby mógł ocenić obrzęk i bolesność stawów oraz może wykonać badania obrazowe (USG stawów).
Konsultacja jest rozmową między lekarzem a pacjentem. Ważne jest przekazywanie przez pacjenta szczerych odpowiedzi oraz uzyskanie od lekarza odpowiedzi na pytania, które niepokoją chorego .
Na wizytę lekarską należy zabrać:
Krok 2: Przebieg wizyty lekarskiej:
Wizyta u reumatologa, rozpoczyna się najczęściej od przeprowadzenia wywiadu.
Lekarz może zapytać o następujące kwestie:
Krok 3: Badanie stawów
Po przeprowadzeniu wywiadu i przeanalizowaniu wyników badań laboratoryjnych lekarz wykona badanie stawów, oceniając stopień zaawansowania choroby. Obrzęk stawów, ograniczona ruchomość, ból pojawiający się podczas zginania stawów czy też zniekształcenia stawów to objawy, które są bardzo charakterystyczne dla chorób reumatycznych. W ocenie postępu choroby niezbędne jest wykonanie badań obrazowych. Badania obrazowe są kluczowe dla zdiagnozowania choroby i pozwalają na ocenę stopnia zajęcia stawów oraz szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Rentgen kości i stawów – RTG to zwykle jedno z pierwszych badań, które wykonuje się przy podejrzeniu schorzeń układu kostnego. Jednak nie zawsze jest wystarczająco precyzyjną metodą oceny stopnia zaawansowania choroby szczególnie na wczesnym etapie choroby.
Rezonans magnetyczny -MRI, mimo że nie należy do klasycznych badań wykonywanych w pierwszej kolejności, jest najlepszym z dostępnych obecnie narzędzi diagnostycznych, które umożliwia wykrycie choroby nawet przed we wczesnym jej okresie. Powszechnie stosowaną metodą w przypadku pacjentów z bólami stawów jest badanie ultrasonograficzne – USG. Jest to metoda , która pozwala bezpiecznie i nieinwazyjnie ocenić zmiany w obrębie błony maziowej, stawów czy kości. Jest bardziej czułą metodą wykrywania nadżerek we wczesnych stadiach reumatoidalnego zapalenia stawów, w porównaniu ze zwykłym zdjęciem rentgenowskim. Umożliwia ocenę drobnych nieprawidłowości w przyczepach ścięgien. Pozwala określić charakterystyczne zmiany np. w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów. Jest ważnym elementem różnicowania reumatoidalnego zapalenia stawów oraz spondyloatropatii zapalnych. Daje możliwość wczesnego wykrywania zapaleń błony maziowej i innych procesów zapalnych.
Krok 4: Po wizycie lekarskiej
Pacjent powinien zanotować najważniejsze informacje uzyskane podczas wizyty.
Ustalić z lekarzem termin kolejnej wizyty kontrolnej w zależności od potrzeby i zawansowania choroby.
Zapisać numer telefonu do placówki medycznej, który umożliwi kontakt w celu uzyskania dodatkowych informacji lub uzyskać odpowiedzi na pytania czy wątpliwości mogące pojawić się po wizycie lekarskiej.
Diagnostyka
Szybka diagnostyka chorób reumatycznych umożliwia włączenie odpowiedniego leczenia, co wiąże się z zahamowaniem progresji choroby oraz postępu destrukcji stawowych. Dlatego sprawna i kompleksowa diagnostyka z wykorzystaniem dostępnych metod przyczynia się do skrócenia czas postawienia prawidłowego rozpoznania i umożliwia choremu rozpoczęcie leczenia. Dzięki temu wzrasta szansa na dobrą jakość życia z zachowaniem sprawności i prawidłowego funkcjonowania społecznego.